Allianzsp.sk
Formula 1

Bezpečnosť

Články venované tematike bezpečnosti vo Formule 1.

Najnovšie ABC Zoradenie podľa:   Počet záznamov: 46
V priebehu Veľkej ceny Belgicka sme mali možnosť vidieť jednu z najťažších nehôd tejto sezóny. Najhrôzostrašnejšou aj naďalej ostáva havária Fernanda Alonsa z Veľkej ceny Austrálie, ktorý musel pre zranenie vynechať ďalšie preteky v Bahrajne, ale Kevin Magnussen je vážnym ašpirantom na druhé miesto v pomyselnom rebríčku.
viac
Do kalendára Formuly 1 v tomto roku pribudol mestský okruh v Baku. Trať v uliciach hlavného mesta Azerbajdžanu má celkovo šesť kilometrov a disponuje mimoriadne dlhou pasážou prechádzanou na plný plyn, ale nájdeme na nej aj pomalé a veľmi úzke oblasti nachádzajúce sa v starom meste.
viac
Esteban Gutiérrez a Fernando Alonso boli v sedemnástom kole Veľkej ceny Španielska a schyľovalo sa k ich vzájomnému súboju. V tretej zákrute sa tak napokon aj stalo: Alonso zariskoval a brzdil omnoho neskôr ako jeho súper, no nevyšlo to.
viac
Motoristický šport prešiel v priebehu desaťročí obrovským vývojom, ktorý sa však netýkal len samotných pretekárskych strojov, ale aj okruhov. Kedysi postačovali bežné cesty, na ktorých sa odohrávali neuveriteľné, priam šialené boje. Stačila malá chybička či nešťastný kontakt a pretekár skončil mimo trate, pričom v mnohých prípadoch sme registrovali nárazy do stromov či do rôznych stĺpov.
viac
Medzinárodná automobilová federácia (FIA) neustále pracuje na zlepšovaní bezpečnosti a aj nedávne týždne jej dali nové a nové podnety. Registrovali sme totiž viacero nepríjemných situácií, medzi ktorými vynikali havárie Daniila Kvjata zo Suzuky či Carlosa Sainza zo Soči.
viac
V priebehu tretieho voľného tréningu pred Veľkou cenou Ruska sme boli svedkami veľmi nepríjemnej nehody. Pretekár Scuderie Toro Rosso Carlos Sainz pri brzdení do trinástej zákruty stratil kontrolu nad autom a dostal sa do neželanej úlohy pasažiera. Jeho monopost najskôr stiahlo do múra po ľavej strane, ktorý mu odlomil predný i zadný záves, takže ostal de facto bez bŕzd.
viac
V závere augusta postretlo nešťastie bývalého pretekára Formuly 1 Justina Wilsona. Jazdec mal obrovskú smolu počas podujatia série IndyCar: vo vysokej rýchlosti sa rútil po ovále na Pocono Raceway, keď ho do hlavy trafila odlomená súčiastka uvoľnená po havárii iného auta. Bola to príhoda, ktorej sa ani nechce veriť.
viac
Po minuloročnej nehode Julesa Bianchiho z Veľkej ceny Japonska začali vrcholní predstavitelia Formuly 1 uvažovať o tom, ako by mohli zvýšiť bezpečnosť v rizikových situáciách. V Suzuke silne pršalo a boli náročné podmienky, v ktorých jazdu nezvládol Adrian Sutil.
viac
Formula 1 je typická snahou o dokonalosť vo všetkých oblastiach. Bežný fanúšik si možno ani neuvedomuje, že veľmi tvrdé boje sa odohrávajú aj v smeroch, ktoré na výkon celkového balíka nemajú takmer žiadny vplyv. Do tejto sféry by sme mohli zaradiť aj výrobu prilieb, o ktorú sa v tomto roku starajú štyria dodávatelia.
viac
K Formule 1 neodmysliteľne patrí aj safety car, teda bezpečnostné auto. Dnes ho považujeme za samozrejmú súčasť pretekov, no v minulosti to nebolo vždy takto. Prvýkrát bolo toto auto nasadené až v roku 1973 a keďže neprišlo na trať pred lídrom, štartové pole trochu nešťastne rozdelilo.
viac
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ďalšia strana na koniec