Allianzsp.sk
Formula 1
Hamilton rázne vykročil k titulu

Hamilton rázne vykročil k titulu

Lewis Hamilton môže mať po Veľkej cene Japonska široký úsmev. V krajine vychádzajúceho slnka vybojoval pole position a preteky bez väčších problémov vyhral, pričom mu do karát zahrali aj okolnosti. Jeho hlavný majstrovský súper Sebastian Vettel vypadol kvôli problému so zapaľovacou sviečkou a rozdiel medzi dvojicou sa tak natiahol na 59 bodov.

Hamilton zvládol dobre japonský štart a prvú pozíciu si udržal aj vďaka problémom Vettela, ktorý od začiatku nešiel na plný výkon. Neskôr na neho ako-tak dotieral len Max Verstappen, ktorý prišiel do cieľa na druhom mieste. Na pódium sa dostal aj druhý pretekár Red Bullu Racing Daniel Ricciardo, štvrtý skončil druhý zástupca Mercedesu Valtteri Bottas.

Lewis Hamilton vybojoval svoje tretie víťazstvo v Suzuke, ktoré bolo ôsmym v aktuálnej sezóne a štyridsiatym v Mercedese. Celkovo ich má na svojom konte v kariére už 61 a na lídra historických štatistík Michaela Schumachera ich stráca ešte 30.

„Štart bol v poriadku, aj keď v prvotnej fáze to nebolo úplne dokonalé a trochu sa mi pretočili kolesá,“ hovoril Lewis Hamilton. „Potom to však už bolo dobré a v zásade som to mal pod kontrolou. Pokúšal som sa kontrolovať svoju rýchlosť i pneumatiky; okruh bol najteplejší, aký sme v priebehu víkendu zažili, takže to bolo kľúčové.“

„Na konci som počas virtuálneho bezpečnostného auta prišiel o teplotu pneumatík a ich opätovné zobudenie nebolo jednoduché. Dostal som sa aj do premávky, v ktorej som strácal čas a v zrkadlách som odrazu videl veľké Maxovo auto. Celkovo to nebola prechádzka parkom a na víťazstve som sa musel poriadne napracovať. Tešil som sa však na boj so Sebastianom, ktorý mal opäť veľkú smolu. Do konca je ešte ďaleko, v hre je ešte sto bodov. Dúfajme, že aj naďalej budem pokračovať v takejto forme,“ povedal Hamilton.

Valtteri Bottas na svojho tímového kolegu výkonnostne opäť nestačil a nepomohol mu ani trest za výmenu prevodovky, kvôli ktorému štartoval až zo šiesteho miesta. Napokon sa však dostal na dostrel pódia a skončil štvrtý.

„V závere som sa dostával blízko k Danielovi, ale už som nemal dostatok času a nepomohla mi ani fáza virtuálneho bezpečnostného auta,“ sumarizoval Fín svoje vystúpenie. „Zdalo sa, že máme dobré tempo, ale už vopred nám bolo jasné, že s predbiehaním to tu bude ťažké.“

„Mal som dobrú stratégiu, ktorá mi na konci dala príležitosť – inak by bolo veľmi ťažké vôbec sa mu priblížiť. Preteky ako celok prebehli takmer podľa plánu, aj keď by bolo fajn dostať sa na pódium. Pred štartom sme si prešli mnohými rôznymi scenármi a keď sa na mňa Lewis po svojej zastávke dotiahol, pochopiteľne som sa pokúsil pomôcť mu vyhrať,“ priznal Valtteri Bottas.

Športového riaditeľa tímu Tota Wolffa potešila hlavne skutočnosť, že Mercedes má pred Ferrari už 145-bodový náskok. Je veľmi pravdepodobné, že konštruktérsky titul bude oslavovať už najbližšie v USA.

Dobré je to pritom aj medzi jednotlivcami. „Pohľad na aktuálny stav nám môže dodávať úľavu, ale ešte nás čakajú štyri podujatia a v boji o titul jazdcov je v hre ešte sto bodov. Posledné týždne nám pritom dobre ukázali, že v motoršporte sa môže stať všetko,“ upozornil Toto Wolff.

Najbližšia veľká cena sa uskutoční 22. októbra v americkom Austine.