Allianzsp.sk
Formula 1
Mercedes v Malajzii zakolísal

Mercedes v Malajzii zakolísal

Veľká cena Malajzie nám opäť raz potvrdila, že v súčasnej F1 si nemôžeme byť dopredu ničím istí. Tak, ako v Singapure vyhral Mercedes, ktorý mal byť podľa predpokladov až v pozícii tretej sily, sa v Malajzii tešil Red Bull, s ktorým dopredu takisto nikto nerátal. Hovorilo sa o tom, že okruh v Sepangu bude najviac vyhovovať Mercedesu, ktorému by malo sekundovať Ferrari.

Jazdci Ferrari síce napokon boli veľmi silní a mohli sa pasovať o víťazstvo, doplatili však na problémy s pohonom. Kimi Räikkönen ani neodštartoval a Sebastian Vettel sa po štarte z posledného miesta prepracoval na konečnú štvrtú pozíciu. Vyhral Max Verstappen z Red Bullu, druhý skončil zástupca Mercedesu Lewis Hamilton a tretí bol Verstappenov kolega Daniel Ricciardo. Valtteri Bottas skončil až piaty.

Pre Mercedes to napokon vyznelo do istej miery pozitívne, pretože Hamilton zvýšil svoj majstrovský náskok pred Vettelom už na 34 bodov a tím má medzi konštruktérmi o 118 bodov viac ako Ferrari.

„Nakoniec to bol omnoho lepší víkend, ako sme po našom piatku očakávali,“ hovoril po prejazde cieľom hlavný majstrovský ašpirant Lewis Hamilton. „Vzhľadom na problémy, ktoré sme s autom mali, je to dobrý výsledok. Čaká nás však veľké množstvo práce, pretože niektoré tunajšie zákruty naše problémy ešte zvýraznili. Zdalo sa, že Valtteri sa trápil omnoho viac ako ja. Ja som z auta dokázal dostať celkom dosť. Samozrejme, že som chcel vyhrať a druhé miesto až tak neteší, ale spravil som krok k získaniu majstrovského titulu. Ráta sa každý bod.“

Valtteri Bottas sa trápi a v jednom z rozhovorov po pretekoch dokonca povedal, že zažíva najhoršie obdobie svojej kariéry. V Sepangu nemal zlý štart a chvíľu bojoval o druhé miesto s Verstappenom, ale potom prišla kríza a podľahol dokonca aj Vettelovi štartujúcemu o pätnásť pozícií za ním.

„Dnes to bolo veľmi ťažké,“ zneli jeho prvé strohé vyjadrenia. „Dával som do toho všetko, ale chýbala mi rýchlosť a na trati som sa len šmýkal. Najlepšou časťou môjho dňa bol určite štart. Bol dobrý, dokázal som útočiť a bojovať o pozície. Ale po malej chvíli som sa už začal prepadávať a nedokázal som sa držať ostatných. Neprestajne som si musel dávať pozor na stráženie teploty v pneumatikách. Keď som na to viac šliapol, gumy sa prehriali a šmýkal som sa ešte viac. Aj preto som bol taký pomalý.“

Zvláštne je to aj preto, lebo Bottas mal novší balík ako Hamilton. Vylepšenia však akosi nezabrali. „Celý tento balík potrebujeme rýchlo rozanalyzovať. Z hľadiska prítlaku nám mal pomôcť, ale ja som to akosi nevidel. Potrebujeme pochopiť veľa vecí a z tohto dňa sa musíme poučiť,“ dodal Bottas.

Na analýzu majú v Mercedese len niekoľko dní, pretože už tento týždeň nás čaká podujatie v Suzuke. Veľká cena Japonska vyštartuje v nedeľu 8. októbra o siedmej hodine rannej.