Allianzsp.sk
Formula 1
Monza cez víkend zmenila farbu na striebornú

Monza cez víkend zmenila farbu na striebornú

Mercedes potvrdil, že okruh v Monze, ktorý je paradoxne domovom jeho úhlavného nepriateľa z Ferrari, mu sedí ako ušitý. V posledných štyroch rokoch viedli jeho pretekári počas všetkých 212 kôl, ktoré sa v Taliansku odjazdili.

Tentoraz farby strieborných hájili Lewis Hamilton a Valtteri Bottas, ktorí sa konkurencii už od začiatku veľkej ceny vzďaľovali a aj keď v druhej časti pretekov mierne stočili výkon svojich motorov, tretí Sebastian Vettel zaostal o celých 36 sekúnd. Bola to totálna dominancia.

Hamilton vďaka tomu prevzal vedenie v Pohári jednotlivcov; má 238 bodov, čo je o tri viac ako jeho hlavný majstrovský súper Vettel. Bottas nazbieral 197 bodov a sedem podujatí pred koncom ročníka sa v tichosti začína hovoriť o tom, že v majstrovskom boji by mohol začať podporovať svojho kolegu.

V konštruktérskom šampionáte je situácia čoraz jasnejšia. Mercedes má 435 bodov, Ferrari 373.

„Toto je neuveriteľne napínavá sezóna,“ povedal Lewis Hamilton, ktorý sa do vedenia šampionátu dostal v tomto roku vôbec prvýkrát. „Posledné dve podujatia boli pre nás ako tím skutočne veľmi silné. Celý vývoj doterajšieho priebehu druhej časti sezóny je výnimočný. Auto sa aj dnes správalo fantasticky, platilo to hlavne o prvom stinte. Keďže sme mali určitý priestor pre dýchanie, mohli sme predĺžiť výdrž pneumatík. Valtteri odviedol fantastickú prácu a pomohol nám dovŕšiť dvojité víťazstvo.“

„Po veľmi dlhej dobe sa mi podarilo vyhrať dve veľké ceny po sebe a dokonca prevziať vedenie v šampionáte. Boj však pokračuje. Ferrari je v priebehu celého ročníka veľmi rýchle, a to hlavne na okruhoch, ktoré si vyžadujú viac prítlaku. Aj naďalej to bude veľmi vyrovnané,“ odkázal trojnásobný majster sveta.

Hamilton štartoval z pole position, ktorá bola rekordnou 69. v jeho kariére a predstihol tak aj Michaela Schumachera. Bottasovi sa v sobotu až tak nedarilo a skončil šiesty, ale vďaka trestom pre oboch jazdcov Red Bullu do pretekov vyrážal zo štvrtého miesta. Po štarte sa prepadol za Kimiho Räikkönena, ale v prvých troch kolách postupne zdolal troch súperov, ktorých mal pred sebou, a do cieľa došiel za kolegom Hamiltonom.

„Najviac ma teší dvojité víťazstvo nášho tímu!“ zdôraznil Valtteri Bottas. „Z môjho pohľadu to boli dobré preteky, aj keď som po štarte prišiel o jedno miesto. Našťastie som to však rýchlo napravil a potom som zdolal Williams i Force Indiu. Následne sme mali neuveriteľnú rýchlosť a bola to poriadna zábava, auto bolo veľmi silné.“

„Nuž a postaviť sa tu na pódium je niečo neuveriteľné. Monza má rozhodne jedno z najlepších, ak aj nie vôbec najlepšie pódium v F1. Vládne tam neuveriteľná atmosféra, hluk, je tam množstvo ľudí. Každému by som želal zažiť to. Je nám jasné, že nás čaká ešte množstvo práce. V najbližších pretekoch to bude opäť vyrovnaný boj s Ferrari,“ dodal Fín.

Najbližšia veľká cena sa uskutoční o dva týždne, konkrétne 17. septembra na okruhu Marina Bay v Singapure.