Allianzsp.sk
Formula 1
Predstavenie monopostu tímu Mercedes

Predstavenie monopostu tímu Mercedes

Sme na prahu novej formulovej sezóny, ktorá bude charakterizovaná celkom novými pravidlami. Monoposty budú vyzbrojené značne silnejším prítlakom, budú širšie a niektoré možno i dlhšie, budú mať omnoho väčšie a ťažšie pneumatiky a inak koncipovanú aerodynamiku.

Sledovanie ich predstavení bolo aj preto pútavé a medzi najkrajšie a najprepracovanejšie autá na štartovom rošte sa zaradilo aj F1 W08 EQ Power+ z dielne Mercedesu. Tento trochu komplikovaný názov nebol zvolený náhodou, ale má veľmi jasný marketingový podtón.

Už na minuloročnom autosalóne v Paríži Mercedes-Benz predstavil nové produktové označenie pre elektrickú mobilitu: EQ. Skratka znamená „elektrickú inteligenciu“ a je odvodená od základných hodnôt Mercedesu, ktorými sú emócie a inteligencia: „Cieľom EQ je spraviť elektrickú mobilitu jednoduchou, komfortnou, bezpečnou a dostupnou pre každého.“

V Mercedese si dali záležať aj na spôsobe predstavenia nového auta. Realizovaný bol prostredníctvom oficiálnej tímovej stránky, Facebooku i YouTube a fanúšikovia si mohli pozrieť živý 360-stupňový prenos tak z odhalenia auta v garáži, ako aj z rozhovorov s jazdcami či vedúcimi predstaviteľmi tímov.

V rámci tzv. „filmovacieho dňa“, ktorý umožňuje absolvovať stovku kilometrov, nasledovali prvé jazdy W08 EQ Power+, o ktoré sa postarali Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Pripravenú mali skrátenú verziu okruhu v Silverstone merajúcu 2,96 kilometra.

„Nové pravidlá pre rok 2017 boli postavené tak, aby nám vďaka veľkému nárastu aerodynamického výkonu dodali najrýchlejšie autá F1 v histórii,“ povedal športový šéf Mercedesu Toto Wolff. „Jazda s nimi by mala byť fyzicky náročnejšia a pre fanúšikov to snáď bude atraktívnejšie divadlo. Potvrdiť nám to však môžu až prvé preteky, ale azda sa to skutočne podarí dosiahnuť.“

„Po stránke relatívneho výkonu jednotlivých tímov je zrejmé, že každá zmena pravidiel so sebou prinesie veľký reset a súčasne aj veľkú príležitosť. Preto treba zachovať pokoru a nohami ostať pevne na zemi. Pod týmito pravidlami zatiaľ nesúťažil žiadny z tímov a bodovo sme na tom všetci rovnako. Sme na nule,“ pripomenul Wolff.

Trojnásobný majster sveta Lewis Hamilton vo svojom príhovore hovoril o „fantastickej zime a vzrušujúcom tréningovom programe. Do svojho režimu som pridal aj nový element, vďaka ktorému som ho udržal aj v rovine zábavy a som vo skvelej forme. Potom som navštívil továreň a môcť vidieť spôsob, akým všetci pracovali, ma mimoriadne povzbudilo. Po úspechu, ktorý sme už dosiahli, mohli všetci sedieť a spať na vavrínoch, takže je inšpirujúce vidieť, že sa do toho pustili ešte tvrdšie.“

„Súčasne chcem v tíme privítať Valtteriho. Viem, že naši ľudia nám obom dajú všetko pre to, aby sme mohli vyhrať majstrovstvá,“ dodal Hamilton.

„Čaká ma nová kapitola v mojej kariére. Nový tím, nové pravidlá, vlastne všetko nové!“ vyjadril sa Valtteri Bottas. „Od okamihu, ako som podpísal zmluvu s Mercedesom, som absolvoval poriadne hustú zimu. Dostupný čas sme sa pokúšali využiť na maximum. Chcem vysloviť veľkú vďaku ľuďom v našich továrňach, ktorí pripravili toto auto. Odviedli obrovské penzum práce.“

Predsezónne testy v Barcelone prebehnú od 27. februára do 2. marca a potom od 7. do 10. marca. Úvodná veľká cena novej sezóny sa uskutoční 26. marca v Austrálii.