Allianzsp.sk
Formula 1
Veľká cena Brazílie

Veľká cena Brazílie

Sezóna 2012 zbehla ako voda. Ani sme sa nenazdali a pred nami sú posledné preteky ročníka, ktorých dejiskom bude brazílsky Interlagos. Majstrovský súboj naďalej nie je rozhodnutý a pozornosť tak bude pútať hlavne bitka Sebastiana Vettela a Fernanda Alonsa. Skôr menovaný jazdec je na tom momentálne lepšie a má o trinásť bodov viac. Zaujímavé je aj to, že pôjde o posledné preteky kariéry Michaela Schumachera.

Veľká cena Brazílie ponúkla v minulosti množstvo veľkých bojov a veľakrát rozhodla aj o majstrovi sveta. Interlagos patrí medzi okruhy starej školy a aj keď neponúka najmodernejšie vybavenie, jazdci ho majú radi. Dá sa tam predbiehať, niektoré zákruty majú opačné klopenie, brzdné zóny majú pozitívny i negatívny sklon a toto všetko dáva priestor pre chyby. A keď zaprší, tak cez trať preteká niekoľko potôčikov, ktoré sa starajú o nepríjemný aquaplaning. Najhoršie to bolo asi v roku 2003, kedy sme videli poriadne „demolition derby“.

Okruh Autódromo José Carlos Pace je akýmsi prírodným amfiteátrom, ktorý fanúšikom ponúka nádherný výhľad na akciu. Po štarte čaká jazdcov zjazd smerom k Descida do Lago, teda k zákrutám štyri a päť. Nasleduje zaujímavá pasáž a po zákrute Junçao aj dlhý úsek prechádzaný na plný plyn vedúci späť do oblasti štartu.

Jazdecký boj čaká napínavé vyvrcholenie, ale medzi konštruktérmi je už rozhodnuté. Red Bull Racing získal tretí majstrovský primát po sebe. O druhé a tretie miesto sa ešte pobije Ferrari s McLarenom, medzi ktorými je len štrnásťbodový rozdiel, štvrtá priečka už s určitosťou patrí Lotusu.

„Do Brazílie cestujem vzrušený, pretože naše auto funguje veľmi dobre a aj v USA mi to stačilo na boj o víťazstvo,“ reagoval Vettel pred rozhodujúcim podujatím. „V niekoľkých posledných rokoch sme boli v Brazílii veľmi rýchli a tak sa máme na čo tešiť. Okrem toho máme opäť o tri body väčší náskok. Myslím si, že sme v najlepšej možnej situácii.“

Pozitívne naladený je aj Alonso: „Do Brazílie cestujeme so šancou na zisk titulu. Práve o toto sme sa bili počas celého roka a cestujeme tam vo fantastickej pozícii. Len Sebastian je na tom lepšie. Môžeme byť na seba hrdí a brazílske preteky si užiť. Odvedieme maximum, budeme neprestajne bojovať a uvidíme, ako to napokon dopadne.“

Na rozuzlenie šampionátu je zvedavý aj majster sveta z roku 1997 Damon Hill, ktorý mierne favorizuje Vettela. "Pri každom inom súperovi by som povedal, že Sebastianovi Vettelovi bude náskok trinástich bodov určite stačiť. Ale konkurenta ako Fernando Alonso nemožno odpísať. Jazdí tak šikovne a kvalitne, že vždy sa dokáže postarať o niečo výnimočné. V Brazílii je možné všetko. Áno, Vettel má výhodu, to je jasné. Ak by som to mal vyjadriť percentuálne, tak by som povedal, že šance na titul sú 65:35 v jeho prospech,“ skonštatoval Hill.

"Interlagos je správnym miestom pre ukončenie mojej kariéry, pretože je s ním spojená veľká fascinácia pre formulu 1," reaguje pred svojou derniérou Michael Schumacher, ktorého čaká 308. veľká cena. "Môj odchod z F1 azda nebude taký emotívny ako v roku 2006, kedy sme ešte bojovali o titul a všetko bolo podstatne intenzívnejšie. Tentoraz budem môcť koncu venovať viac pozornosti a snáď ho aj nejako ochutím. V F1 som zažil fantastické roky a mal som podporu fanúšikov z celého sveta, za čo sa im chcem poďakovať."

Rozhodujúca Veľká cena Brazílie sa začne v nedeľu o 17.00 hod., kvalifikácia je na programe v rovnaký čas v sobotu. Piatkové tréningy sa začnú o jednej a o piatej popoludní, sobotňajší záverečný tréning je naplánovaný na druhú popoludňajšiu hodinu nášho času.

Zaujímavosti pred VC Brazílie:

  • svoju domácu veľkú cenu vyhrali piati Brazílčania. Emersonovi Fittipaldimu sa to podarilo v rokoch 1973 a 1974, neskôr to zvládli aj Carlos Pace (1975), Nelson Piquet (1983 a 1986), Ayrton Senna (1991 a 1993) a Felipe Massa (2006 a 2008).
  • najúspešnejším jazdcom histórie týchto pretekov je Alain Prost, ktorý ich vyhral šesťkrát. Podarilo sa mu to v rokoch 1982, 1984, 1985, 1987, 1988 a 1990.
  • spomedzi súčasných jazdcov je na tom najlepšie Michael Schumacher (1994, 1995, 2000 a 2002) a okrem Massu má dve víťazstvá aj Mark Webber (2009 a 2011).
  • na 4,3 kilometra dlhom okruhu v Interlagose sa Veľká cena Brazílie koná od roku 1990. Predtým sa jazdilo v Rio de Janeiro na trati Jacarepaguá (1978 a 1981 až 1989) a na osemkilometrovej verzii Interlagosu (1973 až 1977 a 1979 až 1980). V oboch mestách vyhrali len Alain Prost a Carlos Reutemann.
  • Interlagos sa nachádza približne 800 metrov nad morom a autá potrebujú viac krídel na to, aby dosiahli rovnakú úroveň prítlaku, ako by potrebovali na úrovni mora. Riedky vzduch sa súčasne stará aj o menší odpor. Menej dostupného kyslíka spôsobuje nižší výkon motorov.
  • v roku 2008 sme v Brazílii videli jedno z najnapínavejších finále všetkých čias. Po dojazde do cieľa sa z titulu najskôr tešil víťaz Felipe Massa, avšak v závere posledného kola sa Lewis Hamilton dostal na piate miesto pred Tima Glocka a triumfoval práve on.
  • na Interlagose sa z titulu tešil v rokoch 2005 a 2006 aj Fernando Alonso, ktorému sa to v prvom prípade podarilo dve podujatia pred koncom. Následne sa rozhodlo až v záverečných pretekoch, kedy mal šancu ešte aj Michael Schumacher. V roku 2007 zvíťazil Kimi Räikkönen, ktorý o bod zdolal Hamiltona s Alonsom. V roku 2009 získal Jenson Button titul už jednu veľkú cenu pred koncom. Zaujímavá bola aj sezóna 2010, kedy bol Vettel pred týmito pretekmi až štvrtý, ale dokázal vyhrať a neskôr v Abú Zabí získal titul.