Allianzsp.sk
Formula 1
Veľká cena Japonska

Veľká cena Japonska

Od Veľkej ceny Malajzie uplynulo len zopár dní a Formulu 1 čaká ďalšia, v poradí už šestnásta, zastávka v tohtoročnom kalendári. Cirkus sa presunul na jeden z najtradičnejších a najobľúbenejších okruhov do japonskej Suzuky, ktorý má ako jediný v súčasnej Formule 1 osmičkový tvar – na jednom mieste sa teda križuje.

Trať je typická hlavne rýchlymi zákrutami, ale ponúka aj stredne rýchle a dokonca aj pomalé pasáže, takže jednotlivé monoposty budú komplexne preverené. Poriadne zabrať dostanú aj pneumatiky, no dodávateľ obutia nestavil na to najtvrdšie, čo má vo svojej aktuálnej ponuke: v akcii uvidíme supermäkké, mäkké a stredne tvrdé zmesi. Ide o rovnakú voľbu ako naposledy v Sepangu, ale vzhľadom na omnoho vyššiu záťaž by sme tentoraz rozhodne nemali očakávať len jedinú zastávku v boxoch.

Predpokladá sa, že na svoje si prídu i fanúšikovia pri televíznych obrazovkách, resp. pri trati. Tohtoročné monoposty dosahujú v zákrutách oveľa vyššie rýchlosti a úvod kola, teda Esíčka, Dunlop a zákruty Degner môžu ponúknuť poriadne vzrušenie a údiv. To isté platí aj o legendárnej zákrute 130R.

Nuž a tešiť sa môžeme aj na to, že k Mercedesu a Ferrari sa do boja o víťazstvá pridal už i Red Bull Racing, takže reálnu šancu na triumf má šesť jazdcov: Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen, Daniel Ricciardo a Max Verstappen. Kto z nich napokon uspeje?

V majstrovstvách je na tom najlepšie Hamilton, ktorý má päť víkendov pred koncom ročníka o 34 bodov viac ako Vettel. Mercedes vedie pred Ferrari už o 118 bodov a siaha po štvrtom konštruktérskom titule v sérii.

Príhovor športového riaditeľa Mercedesu Tota Wolffa:

„V športe je to tak, že práve v ťažkých časoch sa ukáže skutočná sila tímu. V posledných troch rokoch sme naše majstrovské tituly získali preto, lebo sme úspech nikdy nepovažovali za garantovaný a aj v dobrých chvíľach sme pracovali na našich slabých stránkach. Po Malajzii robíme to isté: analyzujeme naše problémy, začíname chápať ich príčiny a pracujeme na riešeniach.“

„To však nie je otázka krátkej chvíle. Na týchto oblastiach pracujeme, ale nemôžeme zabúdať ani na mnoho silných stránok, ktoré sme v tejto sezóne ukázali. Naše auto získalo viac kvalifikačných i pretekových víťazstiev ako ktorékoľvek iné a vedieme v oboch majstrovstvách. Vďačíme za to jednak našim vlastným výkonom, ale do istej miery aj smole našich rivalov. Každý bod sa však ráta a je jedno, ako sme ho získali.“

„Ďalšia výzva nás čaká v Suzuke, teda na okruhu, ktorý od auta žiada niečo celkom iné ako Sepang. V posledných rokoch sme na tomto mieste boli veľmi silní, ale nedávne týždne nám pripomenuli, že historická forma sa pri tohtoročných autách a pneumatikách už neráta. Čaká nás trať, ktorá odmení pretekárske autá a jazdcov idúcich vo svojej najlepšej forme. Očakávame veľmi vyrovnaný boj medzi nami, Ferrari a Red Bullom.“

Dodajme, že kvalifikácia na Veľkú cenu Japonska je naplánovaná na sobotňajšiu ôsmu hodinu rannú, preteky odštartujú v nedeľu už o siedmej.

Zaujímavosti pred podujatím:

  • pred nami je v poradí 33. Veľká cena Japonska. Tá prvá sa uskutočnila v roku 1976 na okruhu Fudži, kam sa vrátila aj o rok neskôr. V Suzuke ju registrujeme od roku 1987 s výnimkou sezón 2007 a 2008, keď sa opäť jazdilo pod majestátnou horou Fudži.
  • najviac víťazstiev v japonskej histórii vybojoval McLaren, ktorý ich má deväť. Dvakrát sa to tímu podarilo vo Fudži, pričom v Suzuke je to s Ferrari remíza 7:7.
  • najúspešnejším jednotlivcom VC Japonska je so šiestimi víťazstvami Michael Schumacher, ktorý sa raz tešil ako jazdec Benettonu a päťkrát ako pretekár Ferrari. V Japonsku okrem toho vyhral aj dve Veľké ceny Pacifiku, ktoré sa konali na okruhu Aida.
  • spomedzi súčasných jazdcov vyhral v Japonsku štyrikrát Sebastian Vettel (2009, 2010, 2012, 2013), trikrát Lewis Hamilton (2007, 2014, 2015), dvakrát Fernando Alonso (2006, 2008) a raz Kimi Räikkönen (2005). Icemanovi sa to podarilo po štarte zo sedemnásteho miesta!
  • v Japonsku sa až dvanásťkrát rozhodlo o titule medzi jednotlivcami. Tešili sa tu James Hunt, Nelson Piquet, Ayrton Senna (3x), Alain Prost, Damon Hill, Mika Häkkinen (2x), Michael Schumacher (2x) a Sebastian Vettel.
  • troch jazdcov čaká na okruhu v Suzuke pretekárska premiéra v F1. Sú nimi Stoffel Vandoorne, Lance Stroll a Pierre Gasly.