Allianzsp.sk
Formula 1
Veľká cena Malajzie

Veľká cena Malajzie

Formula 1 sa po definitívnom skončení európskej časti sezóny presunula do Ázie, kde nás po Singapure čaká predstavenie v blízkej Malajzii. Na okruhu Sepang sa očakáva niečo veľmi podobné, čo sme mali pred dvoma týždňami; extrémna horúčava a vysoká vlhkosť vzduchu. Avšak to všetko s jedným rozdielom: meteorológovia to vidia na oblačnosť, dážď a búrky od štvrtka do nedele! A k tomu teploty presahujúce 30 stupňov Celzia.

Veľkú cenu Malajzie máme v kalendári od roku 1999, avšak bohužiaľ naposledy. Lídri tejto krajiny usúdili, že vstupný poplatok je v porovnaní s prínosmi, ktoré preteky pre vyše 30-miliónový štát majú, veľmi vysoký. Spočiatku to vďaka nárastu príjmov z turistického ruchu prinášalo úžitok, ale ten bol postupom času čoraz menší. Dnes to vyzerá tak, že MotoGP sa Malajzijčanom oplatí viac.

Výrobca pneumatík Pirelli dodá pre preteky stredne tvrdé, mäkké a supermäkké pneumatiky, ale tie by nemali byť hlavnou témou víkendu. V Malajzii je to tradične hlavne o chladení a v autách zvykneme vidieť viacero dodatočných chladiacich otvorov. V minulom roku na náročné podmienky kruto doplatil aj majstrovský kandidát Lewis Hamilton, ktorý s prehľadom jazdil na prvom mieste, ale zhorel mu motor.

Po letnej prestávke je aktuálne vo vynikajúcej forme a vyhral všetky tri posledné podujatia. Hlavným favoritom je aj tentoraz a ak by túto pozíciu pretavil do ďalšieho úspechu, mohol by svoj 28-bodový náskok pred svojim majstrovským súperom Sebastianom Vettelom ešte zveľadiť. Ale ako sa už neraz ukázalo, dopredu nemožno nič predpovedať.

Čo hovorí športový riaditeľ Mercedesu Toto Wolff?

„Posledné preteky nám veľmi dobre pripomenuli, že tento šport vždy dokáže prekvapiť a poprieť všetky predpovede. Predtým sme na tieto okamihy zvyčajne doplácali a aj naďalej vieme, že rovnako ako ostatným, sa niečo také môže prihodiť aj nám. Singapurský výsledok nemení nič z hľadiska nášho prístupu k posledným šiestim podujatiam počnúc týmto malajzijským. Ak si chceme naše vedenie v oboch šampionátoch udržať až do konca sezóny, musíme všetko zvládnuť na každom jednom okruhu.“

„Najbližšou výzvou je pochopiteľne Malajzia. Bude to víkend, ktorý má pre náš tím obrovský význam; vďaka našim priateľom zo spoločnosti PETRONAS máme s touto krajinou veľmi úzke prepojenia a preteky nám v priebehu rokov priniesli množstvo okamihov drámy, ale aj slávy. Náš tunajší zápis bol v posledných sezónach rôznorodý, ale hlavné charakteristiky okruhu – tiahle zákruty a dlhé rovinky – by mali nášmu autu sedieť.“

Zaujímavosti pred podujatím:

  • počas osemnástich podujatí v Sepangu sa na najvyšší stupienok pódia postavilo desať rôznych jazdcov. Sebastian Vettel to dokázal štyrikrát, Michael Schumacher s Fernandom Alonsom trikrát. Dvakrát vyhral Kimi Räikkönen a raz Eddie Irvine, Ralf Schumacher, Giancarlo Fisichella, Jenson Button, Lewis Hamilton a Daniel Ricciardo.
  • Irvine a Fisichella na tomto mieste vybojovali svoje posledné víťazstvá v F1.
  • najviac malajzijských štartov spomedzi aktívnych pretekárov má na svojom konte Fernando Alonso (15), za ktorým nasledujú Felipe Massa a Kimi Räikkönen (po 14). Rekordérom je však Jenson Button so sedemnástimi štartmi a vzhľadom na koniec tohto podujatia sa zdá, že ostane dlhodobo prvý.
  • Kimi Räikkönen vybojoval v Malajzii svoje prvé víťazstvo v F1, ktoré sa zrodilo na 35. pokus. Tentoraz nastúpi už do svojej 266. veľkej ceny, no na víťazstvo čaká už od Austrálie 2013.
  • najúspešnejším konštruktérom je na tomto mieste Ferrari, ktoré v Sepangu triumfovalo sedemkrát. Red Bullu sa to podarilo štyrikrát, ale Mercedesu napríklad len raz.
  • Jenson Button triumfoval v Malajzii 2009 v pretekoch, ktoré mali napokon kvôli prietrži mračien len 31 kôl. Jazdci neabsolvovali 75 percent predpísanej vzdialenosti, takže sa udeľovali len polovičné body. Predtým sa to stalo na VC Španielska a VC Rakúska 1975, na VC Monaka 1984 a na VC Austrálie 1991.
  • najviac malajzijských pole positions má Lewis Hamilton – štyri. Počas tohto víkendu môže vyrovnať historický rekord Michaela Schumachera, ktorý zatiaľ kraľuje s piatimi kvalifikačnými víťazstvami.